MajklDzeksn.info


MajklDzeksn.info - skandály, nemoci, plastiky a pozadí soudních procesů Michaela Jacksona

Fakta, která vám měla zůstat utajena!Zhroucení kariéry

Je podzim roku 2001. Dlouhé čekání na nové album krále popu je u konce. Vychází album „Invincible“.

Obaly alb

Prodalo se 5 milionů kopií během méně než tří měsíců, což je rekord, a očekávalo se, že se album připojí do řady předchozích úspěchů Krále popu.

Album se dostalo ve Spojeném království i USA na první místo v hitparádě, ale pak během několika týdnů zmizelo ze žebříčků prodejnosti beze stopy.

Jacksonova náhlá ztráta popularity zmátla celý hudební průmysl a stejně tak fanoušky.

Stojí za tím Brouci

Před pár lety si Michael nechal od Sony Music v předstihu za tržbu za album vyplatit půjčku, což je běžná transakce mezi umělci a nahrávacími společnostmi. Aby se tato půjčka stala platnou, musel ji Michael zaručit svým vlastnickým právem hudebního katalogu ATV (obsahující práva na 251 písní Beatles), jako zástavou.

Michael Jackson a Paul McCartney Michael hudební katalog ATV zakoupil v roce 1985. V roce 1995 se tento katalog sloučil s hudebním katalogem společnosti Sony Music a vzniknul tak ATV/Sony Music hudební katalog.

Nyní Sony naléhá na Michaela s navrácením půjčky. Aby Sony mohlo získat peníze z prodeje alba, potřebuje prodat alespoň 7 milionů kopií. Bohužel, album se již více neprodává. Překvapivě skončila propagace alba.

Problém je však ten, že Sony Music paradoxně současně Michaelovi brání, aby jim jejich zapůjčené peníze vrátil, tím, že sabotuje propagaci alba.

Proč by to ale Sony dělala?

Protože tímto svým jednáním mohou získat Michaelovu polovinu katalogu ATV. Pokud Michael neuhradí svůj závazek, vlastnictví jeho podílu v ATV katalogu spadne do rukou Sony.

Michael Jackson versus Sony Music je situací, kdy umělec chce prodávat své album a je připraven jej propagovat, ale nahrávací společnost mu v tom brání.

V klipu „You Rock My World“ filmové hvězdy

Michael Jackson a Chris Tucker v klipu You Rock My World Sony Music vyměňuje pilotní singl z alba za píseň „You Rock My World“. Michael Jackson si prosadil píseň „Unbreakable“ a již začal pracovat na videoklipu k písničce. Změna prvního singlu na poslední chvíli ho přinutí k vytvoření rychlého návrhu nového videa k singlu, kde hrají jeho přátelé. (Konkurzu na tanečníky se neúspěšně účastní i český moderátor Esa Yemi) Je proto najmut nový režisér, Paul Hunter. Po četných rozepřích okolo rozpočtu na video konečně začíná natáčení klipu.

Singl je v USA neotřesitelným rádiovým hitem. Sony Music ale opakovaně ruší a posouvá jeho oficiální vydání. Nakonec rozhodne, že singl v USA nebude vůbec vydán, a to i navzdory velké poptávce.

Raperovi Jay-Z, který zremixoval „You Rock My World“ na Jacksonovu žádost, odmítlo povolit Sony Music použít jeho remix na komerční verzi singlu vydanou celosvětově.

Koncerty hvězd v Madison Square Garden

Michael Jackson a Britney Spears Michael pracuje na svých nadcházejících koncertech, které se mají uskutečnit v Madison Square Garden. Sony se zprávu o této akci dozvídají z médií. Nejsou potěšeni faktem, že nebyli přizváni ke spolupráci na tomto projektu a rozhodnou se ho bojkotovat. Pobočky Sony Music po celém světě dostávají zprávu, která jim zakazuje jakkoliv propagovat koncerty v MSG.

Oba koncerty byly ale vyprodány během pěti hodin a vynesly více než 12 milionů dolarů. CBS vysílala záznam z těchto show - dívalo se rekordních 26 milionu diváků. Byl to nejsledovanější TV speciál v historii.

Jeden ze zasvěcených říká: „Bylo to celé šílené. Byla to neopakovatelná příležitost, jak prodat album masám televizních diváků. Jackson opakovaně žádal o vsunutí reklamy. I když byla show podruhé vysílána v lednu 2002, znovu se vymluvili, že není dostatek vysílacího času - to je bizarní, když uvážíte, že vysílaná show byl koncert Michaela Jacksona.“

Singl „Cry“

Po „You Rock My World“ je „Cry“ novým singlem z alba vydaným v USA. K natočení videa je najat režisér Nick Brandt. Již od počátku je ale Michael nespokojen s nízkým rozpočtem, který navrhuje Sony. Není potěšen se situací kolem videoklipu ani chováním Sony, takže se rozhoduje nakonec ve videoklipu nevystoupit. Video je nakonec vydáno bez jeho spolupráce.

Singl „Butterflies“

Třetí singl vydávaný z alba je puštěn do hudebních rádií v Americe. Píseň se stává pevným hitem a začíná se šplhat po žebříčku hitparády Billboard. Sony Music však stále není ochotna vydat singl samostatně a zajistit mu tak první místo v hitparádách. Michael Jackson opět není spokojen s návrhem videoklipu, který mu předkládá Sony Music a odmítá spolupracovat na projektu, ve který nevěří. Jednání uváznou na mrtvém bodě a video projekt je zrušen.

Sony Music zesiluje finanční nátlak na Michaela Jacksona. Umělec je nucen uvažovat o uvedení světového turné, aby získal finanční prostředky na financování svých projektů a vrácení půjčky. Michael Jackson již dříve dal jasně najevo, že již nikdy nehodlá pořádat světové turné. Nyní je nucen své rozhodnutí přehodnotit.

Singl „Unbreakable“

Režisér David Meyers pracuje na žádost Sony Music na podobě klipu k písni „Unbreakable“. Michael není spokojen s projektem. Jeho vlastní koncept však Sony považuje za příliš nákladný a odmítá se na něm finančně podílet. Jako výsledek tohoto nového sporu se Michael rozhoduje převzít produkci videa k „Unbreakable“ a začíná pracovat na projektu sám.

Michael slibuje úžasnou podívanou. Na klipu mají být triky od samotné Industrial Light And Magic. V klipu má účinkovat i Mel Gibson, ale..

Likvidace Jacksona? Jen pokus

Koncem března 2002 Sony Music odstraňuje Michaela Jacksona ze svého seznamu „mezinárodních priorit“. Pouze 5 měsíců od vydání „Invincible“ není album považované za „zájem“ nahrávací společnosti. Album HIStory přitom přestalo být „mezinárodním zájmem“ více než 2 roky po svém vydání.

Tři předem ohlašovaná březnová televizní vystoupení v Evropě Michael v důsledku sporu ruší.

Sony Music se pokouší Michaela finančně udusit. Izolují jej od řádné propagace svého alba, aby získali podíl na hudebním katalogu ATV. Tento manévr je vrchol plánované sabotáže.

Vrácení úderu

Demonstrace v New Yorku Během dubna 2002 se dávají dohromady 3 největší světové fankluby Michaela Jacksona, k nimž se brzy připojují další a další fankluby ze všech koutů světa.

Demonstrace v New Yorku Fanoušci dávají najevo svůj nesouhlas s chováním Sony Music vůči Michaelovi a pořádají demonstrace na Michaelovu podporu.. Cíl jejich aktivity je upozornit veřejnost na tuto situaci mezi Michaelem Jacksonem a Sony Music.

Mariah Carey plakala: „Mottola mě pronásleduje!“

Demonstrace v Londýně 2002 V červnu 2002 se největší evropská demonstrace na podporu alba „Invincible“ a to v Londýně za účasti samotného Michaela Jacksona.

Michael Jackson - Londýn 2002 Výběr z Michaelovy řeči: „Opouštím Sony, jsem volný a vlastním polovinu Sony. Vlastním polovinu jejich hudebního katalogu. Opouštím je a oni jsou na mě velmi naštvaní, protože jsem zkrátka udělal dobrý obchod, víte? Chtějí se mi za to pomstít a zničit moje album. ... Neměl bych říkat to, co se právě teď chystám říct, ale chci, abyste to věděli. (Michael ukazuje mezi fanoušky). Prosím, nenahrávejte, co teď řeknu, ano? Vypněte ty kamery, prosím. Ale co, klidně to nahrávejte, nezáleží mi na tom. Nahrávejte to! Mariah Carey ke mně přišla po svém rozvodu s Tommym a plakala. Plakala tak moc, že jsem ji musel podpírat. Řekla mi: „Je to zlý muž, Michaeli, a ten muž mě pronásleduje.“ Odposlouchává její telefonáty a je strašně moc zlý. Ona mu nedůvěřuje. Musíme pokračovat v našem tlaku (na Tommyho), dokud ho nezastavíme. Nemůžeme dovolit, aby takhle zacházel s těmi velkými umělci, prostě nemůžeme. Chtěl jsem vám jen dát na vědomí, že oceňuji všechno, co jste udělali. Ale slibuji vám, že to nejlepší teprve přijde!“

Ve válce se nevyhrává

Po čtrnácti letech „je odejit“ bývalý manžel Mariah Carey a ředitel Sony Music Tommy Motolla.

Svou demisi podal ve čtvrtek 9. ledna 2003.

Tommy Motolla způsobil za rok 2002 ztráty firmy, které dosáhly výše sta miliónů dolarů. Bylo zavřeno mnoho americkýh poboček, a tisíce zaměstnanců v USA tak přišly o místa.

Sepsala: Veronika Janatová

Editoval: Lubomír MrázCopyright © 2006 - 2019 Smajty.cz

PHP, XHTML a CSS od Smajty.cz